Yabancı Dilimizi (İngilizcemizi) Nasıl geliştirebiliriz ?

13184 Total Views 6 Views Today
Asistan Asked on 22 Aralık 2019 in Eğitim,   Kültür.
Add Comment
2 Answer(s)

Yabancı Dilimizi  (İngilizcemizi) Nasıl geliştirebiliriz ?

Yabancı dil öğrenmek, internet çağında bilgiye ulaşmak için çok daha önemli hale gelmiştir. Rusça öğrenmek için gittiğim Belarusta dil öğreniminde bazı şeyleri daha iyi anladım,

İngilizce öğrenirken çevremdeki tüm yabancılar ingilizce konuştuğu için Pratik konusunda hiç zorlanmamıştım. Onlarında anadili ingilizce olmadığından hem telaffuzlarını anlamam kolay oluyordu hemde çok karışık cümle kurmadıkları için anlaşmamız  çok daha kolay oluyordu.

Rusça öğrenmeye gittiğimde sadece bazı kelimeleri biliyordum cümle kalıpları yoktu öğrendiğim. Bu yüzden insanlarla iletişim kurmakta çok zorlandım. Bildiğim kelimeleri kullanamadım.

Mutlaka Cümle kalıplarını ezberleyin öğrenin kullanın…

10267 Total Views 5 Views Today
Asistan Answered on 23 Aralık 2019.
Add Comment

İngilizcenizi  (Yabancı dilinizi ) geliştirmek için yapabileceğiniz 100’lerce  şey

Motive kalın. Herhangi bir yeni dil öğrenirken, motive kalmak   hedefinizden asla vazgeçmemek önemlidir  İngilizce dilini öğrendikten sonra kullanabileceğiniz tüm şaşırtıcı deneyimleri ve fırsatları düşünün.Dünyanın dört bir yanından İngilizce konuşan kişilerle sohbet edebilecek ve yeni ve heyecan verici ilişkiler geliştirebilecek, daha önce hiç olmadığı gibi İngilizce konuşan kültürle etkileşim kurabileceksiniz ve yeni dil becerilerinizin bir sonucu olarak kariyerinizi potansiyel olarak daha da geliştirebileceksiniz.

Yeni bir dil öğrenmek tekrarlamaya dayanır, bu nedenle çalışma oturumları arasında çok uzun süre beklerseniz, daha önce öğrendiğiniz her şeyi unutacak ve baştan başlamak zorunda kalacak, değerli zaman harcayacaksınız

İngilizce düşünmek için kendinizi eğitin.

Hata yapmaktan korkmayın. Kendinize güvenin  iletişime geçmeden hata yapıp yapmayacağınızı bilemezsiniz.Konuşmazsanız hata yapmazsınız hata yapmazsanız öğrenemezsiniz

Mümkünse çevrenizi İngilizce konuşanlarla doldurun, pasif olarak öğrenmenin en iyi yolu dinlemektir. Konuşanları dinleyin. Öğrenmenin en iyi yoluda aktif olmaktır konuşun.

Bir rutin oluşturun. Her gün pratik yapın. Kendinize bir çalışma planı yapın. Haftada ne kadar zaman ingilizce çalışacağınıza karar verin  ve ona bağlı kalın.

Ailenize ve arkadaşlarınıza çalışma planınızı anlatın. Sizi çalışmaya motive etmelerini sağlayın  ve sizi rahatsız etmelerine izin vermeyin.

Yabancı dil öğrenmek için 4 temel beceriyi uygulayın: okuma, yazma, konuşma ve dinleme. İyileştirmek için hepsinin üzerinde çalışılması gerekiyor.

Not tutun. Öğrendiğiniz yeni kelimelerin not defterini tutun. Bunları cümleler halinde kullanın ve konuştuğunuzda en az 5 kez söylemeye çalışın.

Youtube tan  günde en az bir kez  ders dinleyin.

 

uzmanasoruyorum

Testlere girin kelime ezberleyin  bir test için kelime öğrenmenin en yaygın yollarından biridir.

Sabah insanı değilseniz, öğleden sonra çalışın. Ama mutlaka hergün çalışın.

Bir kelimeyi kendi başına kullanmak yerine bir örnek cümleyi hatırlamaya çalışırsanız kelimeleri hatırlamak daha kolay bulacaksınız.

Kendinize hedefler koyun bir dil testine hazırlanın.  Hedefiniz olduğunda daha çok çalıştığınızı farkedeceksiniz.

İyi derecede ingilizce konuştuğunuzda hayatınızın nasıl değişeceğini bir düşünün. Yaşam kaliteniz nasıl iyileşecek?

Kendinize kısa vadeli hedefler verin ve her birine ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

Kendinize uzun vadeli bir hedef verin. Ona doğru çalışmaya odaklanın.

Güzel bir çalışma odası  oluşturun. İçerisinde olmaktan zevk alacağınız bir ortam olsun.

Öğrenme yönteminizi keşfedin herkez farlı öğrenir bunu keşfedip onu geliştirin.

En çok hoşlandığınız yöntemi uygulayın. Ezberlemek, okumak, konuşmak, özetlemek ya da diğer yöntemler olabilir. En iyi nasıl çalıştığınızı öğrenin. Kendiniz veya bir grupla sessiz bir yerde olabilir.

Yardım istemekten çekinmeyin. Bir şeyi anlamadıysanız birine sormanız gerekir. Öğretmeninizden, sınıf arkadaşlarınızdan veya arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Tekrar edin  Geçmişte çalıştığınız şeyleri gözden geçirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Bir seferde 30 dakikadan fazla kendi başınıza çalışmak iyi bir fikir değildir. Düzenli aralar verin, biraz temiz hava alın ve bacaklarınızı gerin.

İlerlemek için acele etmeyin öğrenmeden geçmeyin iyice pekiştirin.

Bilgisayardan film izleyin  tekrar tekrar aynı filmi izleyin anlamaya çalışın sesleri yakalayın.

İngilizce haber kanallarını takip edin dikkatinizi iyice verin.  TV izlemek size bir şeyi ilk kez doğru bir şekilde duyma şansı verir.

Kendi seviyenize göre kitaplar okyun. Bunu yapabilirsin! Sonrasında harika hissedeceksiniz.

Çocuk kitapları daha kolay kelimeler içerir okunması keyif verir.

Gazeteler pasif yapılar bulmak için iyi bir yerdir. Bir makaleyi okuyun ve pasif cümleleri bulabileceğinizi görün.

Önce genel anlam için okuyun. Her kelimeyi anlama konusunda endişelenmeyin, sonra geri dönün ve yeni kelimelerin anlamına bakın .

Bir cümlede anlamadığınız bir kelime için, etrafındaki diğer kelimelere bakın. Size bir ipucu verecekler. Anlamı bağlamdan tahmin etmeye çalışın.

Kök kelimeleri öğrenin. Kelimelerin anlamını tahmin etmenize yardımcı olacaklar.

Yeni bir kelime öğrendiğinizde, diğer tüm biçimlerini düşünün.isim, sıfat, zarf hallerini öğrenin.

Ön ekleri ve son ekleri ile  ( prefixes  ve suffixes  ) öğrenin, bunlar kelimelerin anlamını anlamanıza ve kelime dağarcığınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. like dislike,  mouth mouthful gibi.

İngilizcede vurgu önemlidir öğrenirken buna dikkat edin.

Mümkün olduğunca İngilizce kullanın.

İngilizce düşünmeye çalışın  Kendinle kendinle yüksek sesle konuşun.

İngilizce’yi sadece   bir kitaptan öğrenemezsiniz.Ancak uygulayarak öğrenebilirsiniz.  Araba kullanmak gibi, sadece bunu yaparak öğrenebilirsiniz.

Dilbilgisini öğrenmenin en doğal yolu konuşmaktır.

İngilizce bir günlük veya günlük tutun. Günde birkaç cümle yazarak başlayın ve daha sonra daha fazla yazma alışkanlığı edinin.

İngilizce bir Bir blog yazmaya başlayabilirsiniz bu sizin gelişmenizi görmenize çok yardımcı olacaktır.

Daha iyi bir yazar olmak için endişelenmeden kağıt üzerinde birçok fikir ve düşünceyi beyin fırtınası yapın  . Sonra yapıyı düşünün. Bundan sonra, parçanızı iyi dilbilgisi ve yazım kullanarak yazın. Son olarak, hataları kontrol etmek için okuyun veya başka birine verin.

Noktalama işaretlerine dikkat edin, hatalı kullanım yanlış anlamlara gelebilir.

Akıcılığı ve tonlamayı geliştirmek için İngilizce şarkılar öğrenin ve onlarla birlikte şarkı söyleyin.

İngilizce konuşan yabancı  bir  arkadaş edinin(mektup arkadaşı) veya sohbet odaları, forumlar ve topluluk siteleri kullanın.(mektup arkadaşı siteleri var çok ilginç olabilir.)

İngilizce eğitim cdleri dinleyin.  Birkaç cümleyi dinleyin ve duyduklarınızı tekrarlayın. Ritim ve tonlamaya odaklanın.

BBC radyo var. Aktif olarak dinlemeseniz bile, kulaklarınızı eğitmeye devam edeceksiniz.

Eğitim cdleri ile birlikte birlikte yüksek sesle okuyun. Yine, bu tonlama, telaffuz ve ritim için harika.

Eğitim cdsi dinleyin ve  duyduklarınızı yazın.

Kimse kendi sesini duymayı sevmez, ama cesur ol ve dene! Sesinizi kaydedin ve telaffuz ve tonlama dinleyin. Sorunlu alanlarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Des alıyorsanız öğretmeninize  dersini kaydedip kaydedemeyeceğinizi sorun. Bu gözden geçirmek için harika bir yoldur. Öğretmenlerinizin hız ve tonlama konuşmalarını da dinleyebilirsiniz.

İngilizce düşünmeye devam etmenize ve çeviri yapmanıza yardımcı olacağından bir İngilizce / İngilizce sözlük kullanın.

Bir İngilizce   İngilizce sözlük korkutucu görünüyorsa, her seviyenizdeki İngilizce öğrencileri için bir sözlükleri vardır.

Sözlüğünüze çok fazla bağımlı olmayın. Sözlüğünüz ana öğretmeniniz değil bir yardım olmalıdır. Sözlüğünüze doğrudan gitmek yerine kelimelerin anlamını tahmin etmeye çalışın.

Asla vazgeçmeyin  Bazen yeterince hızlı öğrenmediğinizi hissedersiniz. Herkes böyle hissediyor, bunun için endişelenme yavaşta olsa ilereleme ilerlemedir.

Tadını çıkar! Eğlenirken daha fazla şey öğreniyoruz!

Konuşurken gerginleşirseniz, bir şey söylemeden önce iki derin nefes alın. Kendinizi rahat hissettiğinizde daha iyi konuşursunuz.

Geçmişte kullandığınız ders kitaplarına ve CD’lere bakarak kendinizi motive edin. Şimdi size ne kadar kolay göründüklerine şaşıracaksınız! Tebrikler, seviyeniz yükseliyor!

Herkez herzaman öğrenebilir.

İngilizce öğrenmeye başlamak için asla çok genç ya da çok yaşlı değilsiniz.

Öğrenmemek için bahane yapmayın.

Ertelemeyin hemöen şimdi başlayın.Erteleme başarılı olmanızı engelleyebilir

Henüz istediğiniz sonuçları almadıysanız, bunun nedeni dillerde kötü olmanız değil, henüz kendi özel öğrenme yolunuzu bulamamanızdır.

Seviyenize uygun kaynakları kullanın. Çok zor veya çok kolay metinler  dinleme alıştırmaları kullanmayın.

Size meydan okuyan, ancak sizi hayal kırıklığına uğratmayan malzemeler kullanın.

Aksanınızı mükemmel hale getirme konusunda endişelenmeyin.

Aksanınızı korumak kültürel kimliğinizin önemli bir parçasıdır.

Ana dili İngilizce olan kişiler aksanlı konuşulan İngilizce’yi duymanın keyfini çıkarır.

İngilizcenin birçok türü vardır: İngiliz, Amerikan, Güney Afrika vb. Bunların hiçbiri yanlış ya da önemli değil. İngilizce İngilizcedir.

Bunun yerine, Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki farklılıkların farkında olun ve kelimelerinizi buna göre kullanın. Örneğin: Elevator (US) / Lift   (İngiliz).

Post-it notlarını kullanın ve evinizin etrafına yapıştırın

Deyimsel fiilleri (iki kelime fiil) görmezden gelemezsiniz, yüzlerce İngilizce vardır ve yaygın olarak kullanılırlar. Anlamlarına ne kadar çok odaklanırsanız, yenilerinin anlamını o kadar çok tahmin edebilirsiniz.

Sezginizi kullanın.   ilk tahmininizin ne sıklıkta doğru tahmin olduğuna şaşıracaksınız. Daha önce söylediğimiz gibi, emin olun.

Düşüncelerinizi toplayın. Ne söyleyeceğinizi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Dilbilgisini biliyorsunuz, ama belki de konuşurken doğru kullanmıyorsunuzdur.

İngilizce  konuşan yeni insanlarla tanışın.   İngilizce konuşanlarla karışmaya çalışın. Bir kulübe katılabilir veya yabancıların takıldığı barlara gidebilirsiniz.

İngilizce konuşma başlatan ilk kişi olun ve dinleme sözcükleri kullanın (“gerçekten mi?” / “Devam edin …” / “sonra ne oldu?”) B aşkalarının sizinle konuşmasını beklemeyin.  Aktif olun.

Gruptaki konuları tartışın.  Ne denmek istediğini anladığınızdan emin olun.

Aktif dinlemeyi öğrenin.

Konuşan kişiye odaklanın. Başkaları veya etkinlikler tarafından kıpırdamayın veya dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

Kulaklarınız ve gözlerinizle konuşana konsantre olun.   Düşüncelerini anlamak için başkalarının söylediklerini tekrarlamak yardımcı olabilir.

Sadece İngilizce kelimeler öğrenmek yeterli değildir.   Hala bir gramer bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Fiil zamanları, İngilizce konuşanlar tarafından eylemlerin zamanlaması hakkında konuşmak için kullanılır.

İngilizce’nin birçok düzensiz fiili vardır. Kendinizi bunlara denemelisiniz.

Durmak yok yola devam İngilizce konuşmaya ara verirseniz, seviyenizin azaldığını ve tüm sıkı çalışmalarınızın boşa gittiğini göreceksiniz.

Kötü bir test notundan vazgeçmeyin. Bazen öğrenciler İngilizce sınavını geçebilir, ancak İngilizce konuşanlarla iyi iletişim kuramazlar. İngilizce özgürce konuşabiliyorsanız, kendinizle gurur duymalısınız.

Çalışın en zorunu denediğiniz sürece başarılı olduğunuzu unutmayın!

Bir arkadaşınızla birlikte İngilizce öğrenin. Pratik yapabileceğiniz birisine sahip olacaksınız ve birbirinizi çalışmaya motive edebilirsiniz.

Unutmayın, İngilizce yazma şeklimiz nasıl telaffuz edildiğiyle aynı değildir.  Fonotik alfebesini kullanın bu size doğru telafuz konusunda yardımcı olacaktır

Seviyemiz yüksek olduğunda ilerlemenin  daha uzun sürdüğünü unutmayın.

Genellikle en hızlı ilerleme başlangıç seviyesindeyken yapılır. Artık birden öğrenmediğinizi düşünmeyin, sadece daha az fark edilir bir gelişme.

İngilizcenizin duruma uygun olduğundan emin olun. Argoyu arkadaşlarla kullanmak sorun değil, bir iş toplantısında kullanmayın

Ders kitabı İngilizce genellikle konuşma biçimimizden farklıdır. Sıradan “argo” öğrenmek için film izleyin.

Deyimlerin ezberlenmesi zor olabilir, ancak kullanımı çok eğlencelidir ve İngilizcenizi daha renkli hale getirecektir.

İnternetten yararlanın. Öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklarla dolu: BBC İngilizce Öğrenme; learnenglish.ecenglish.com

Güçlü ve zayıf yönlerinizi düşünün. Hangi alanlarda iyileştirmek istediğinizi yazın ve bunları geliştirmek için çalışın. Elbette güçlü yönlerinizi görmezden gelmeyin. Ne kadar iyi yaptığınız için kendinizi tebrik edin!

Hatalarınızı öğrenin. Muhtemelen aynı dilbilgisi hatalarını tekrar tekrar yaparsınız.

İngilizce test sonuçlarını bir çalışma aracı olarak kullanın. Hatalarınızı gözden geçirin ve odaklanmak istediğiniz bir veya iki tanesini seçin. Kuralları kontrol etmek için en sevdiğiniz dilbilgisi kitabını kullanın.

Türkçede olmaya  (a / an, the) gibi articles’leri doğru kullanmaya çalışın.

Akıcılık için hayal gücünüzü kullanın O kafeye  gitmeden önce garsonun size ne söyleyebileceğini düşünün. Hangi cümleleri kullanacağınızı düşünün.

İletşimde beden dili önemlidir. Bunlar kültürler ve ülkeler arasında farklı olabilir. İtalyanlar ,Türkler ellerini çok kullanırlar. Bazı el hareketleri farklı kültürlerde farklı anlamlara gelebilir dikkat edin…

İyi bir gece uykusundan sonra daha fazla şey öğreneceksiniz. Daha fazla konsantre olabilirsiniz.

İngilizce konuşulan bir ülkede İngilizce kursuna katılın.

Yurtdışında eğitim görüyorsanız, yalnızca kendi ülkenizdeki insanlarla değil, diğer ülkelerden insanlarla karıştırın.

Kendi ülkenizdeki insanlarla ortak bir evde yaşamak iyi bir fikir değildir.

Diğer uluslarla zaman geçirerek daha kültürel bir deneyimin tadını çıkarın.

Yurtdışında iş bulmayı veya staj yapmayı düşündünüz mü?

Kendinize nitelikli bir öğretmen bulun. Kim yanlış şeyler öğrenmek ister?

Hiç kimse tüm İngilizceyi  öğrenemez. Ama denemekten vazgeçmeyin.

Temel düzeyde İngilizce ile aynı şeyi söyleyebileceğiniz farklı yolları keşfedin. Bu, İngilizcenizi dinleyici için daha ilginç hale getirir ve temelleri zaten bildiğiniz için sizin için çok zor olmamalıdır.

İngilizce kursunuzdayken sınıfa hazırlıklı  gelin. Ödevinizi en kısa zamanda yapın ve zamanında teslim edin. Dersten birkaç dakika önce notlarınızı ve son dersinizi gözden geçirin. Bunu yapmak hafızanızı yenileyecek ve ders için ısınacaksınız.

Sınıfta dikkatiniz dağılmasın.

Derse odaklanın, pencereden dışarı bakmayın.

Tutkulu olun öğrendikten sonraki başarılarınızı hayal edin ve daha çok motive olun.

Ben bu işi yaparım üstesinden gelebilirim deyin…

Öğrenmekten zevk alın…

Bol Şanş…

 

 

 

 

 

 

 

9752 Total Views 5 Views Today
Uzman Answered on 22 Aralık 2019.
Add Comment
  • Türkiyede son aktif 100 Deprem

    • No Earthquakes
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.