Barbar Conan Kimdir ?

1 Answer(s)

“…Şunu bilin ki Prensim, kabaran okyanusların Atlantis’i ve onun görkemli kentlerini yutmasından sonra Dünyada o güne değin görülmemiş bir çağ başlamıştı. Aryas’ın oğullarının doğduğu bu çağda, Dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar, gökteki yıldızların mavi parıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. İşte bu sıralarda Kimmeryalı Conan geldi. Çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu…”

Bir Nemedya  Efsanesi…

Conan-2

 

Tommiks, Teksas, Tex, Zagor ve  Mandrake çizgi romanlarından sonra tanıştığım ve hala okumaktan zevk aldığım Çizgi roman kahramanımdır. Robert Ervin Howardın hayal gücünün eseri olan Conan Kimmeryalıdır. Conan ve Kimmeryalılar günümüzden  20 000 yıl önce yaşamaşlardır. Nuh tufanından önce yaşamışlardır.

BALIKESİR’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk Beldesi’ne dört kilometre uzaklıkta bulunan Antandros Antik Kenti’nde 2001’de başlatılan kazı çalışmalarını sürdüren kazı başkanı Doç. Dr. Gürcan Polat

“Kimmerler, Antik Dönem’de bir kavim. Kafkaslar’ın kuzeyinde yaşıyorlardı. M.Ö. 8’inci yüzyılda İskitler’in baskısıyla bir bölümü Kafkaslar aracılığıyla bir bölümü de Karadeniz’in kuzeyinden dolaşarak Anadolu’ya geliyor. Kimmerler varlıklarını tamamen talanla sürdüren bir kavim. Ele geçirdikleri her yeri talan ediyor, savaşıyor ve yerleşmiyor. Sürekli gezinen, göçebe bir kavim. Kimmerler, Van civarındaki Urartu Krallığı’nı, Orta Anadolu’nun en güçlü krallığı olan Finike’yi, Batı Anadolu’nun en güçlü kavmi olan Lidyalılar’ı yenilgiye uğrattı. Kimmerler’le ilgili araştırma ve kazılarda yangın tabakalarını görüyorsunuz. Ama maddi kültür verilerini yakalamak çok zor oluyor. Antik kaynaklarda bir yere yerleştiklerine dair bilgi yok. Bir antik kaynak Kimmerler’in 100 yıl Antandros’ta yaşadığını belirtiyor. Antandros Kimmerler’in Batı Anadolu’da yaşadıkları gösterilen tek merkez. Barbar Conan da sadece sanal bir kahraman. Kimmerler göçebe ve güçlü bir kavim olması nedeniyle böyle bir çizgi roman yapılmış. Conan da onun kahramanlarından biri.” diyerek kimmerlerin Anadoluda yaşadıklarını ifade ediyor.

Bu konuyu araştırırken çok ilginç hikayeler okudum. Conanın Yahudi olduğunu söyleyenler var Conan isminin yahudi dilinde çok kullanılan bir kökten türetildiğini söylüyor. (Kardeşim adam Nuh Tufanından önce yaşamış sen ne diyon !)

Hepimizin bildiği gibi Conan beyaz perdeye de aktarıldı. Conan The Barbarian 1982 Arnold Schwarzenegger ve 2011 de’  Jason Momoa oynadı kimilerine göre ilki kimilerine göre ikinci film daha iyi oldu. Şimdi sıkı durun 2017 de Conannın Belgeseli geliyor.  Belgeselin adı: Riddle of Steel: The Definitive History of Conan the Barbarian. Ben şimdiden heyecanlandım, Robert Ervin Howardın nasıl hikayeyi yazdığından başlayan, ölümünden sonra hikayenin devamını yazan  ve çizenlerin de olduğu güzel bir belgesel bizi bekliyor.

Asistan Answered on 3 Eylül 2016.
Add Comment

Your Answer

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.