Dünya sanat tarihinin ana dönemleri Kronolojisi Nasıldır?

sanat tarihi

Avusturya sanatı

908 Total Views 2 Views Today
Add Comment
1 Answer(s)

Dünya sanat tarihinin ana dönemleri

1

PRİMİTİF TOPLUM

M.Ö. 40 bin yıl Paleolitik (Antik Taş Devri). Sanatın ortaya çıkışı
M.Ö. 25 bin yıl Paleolitik. Mağaraların duvarlarındaki ilk görüntüler. Paleolitik “Venüs”.
C. 12 bin yıl Paleolitik. Duvar resimleri ve petroglifler La Madeleine, Altamira, Von de Gomme.
M.Ö. 5-4 bin yıl Neolitik (Yeni Taş Devri). Resimler ve petroglifler Onega Gölü ve Beyaz Deniz kayalıkları üzerinde.

ANTİK DOĞU 

MÖ 5-4 bin yıl e. Mısır’da Erken Krallık sanatı. Devletlerin oluşumundan önce Sanat Mezopotamyası
MÖ 28-26 yüzyıl Mısır’da Eski Krallık Sanatı. Saqqara ve Giza’daki Piramitler: Cheops, Chefren Mikkerin. Mezopotamya’da Erken Hanedan dönemi, Sümer sanatı.
M.Ö. 24. yüzyıl Akkad Sanatı
MÖ 22. yüzyıl Geç Sümer dönemi sanatı. Gudea heykeli.
MÖ 21. yüzyıl Mısır Orta Krallığı Sanatı. Nomar mezarları, kralların görüntüleri, Senusert büstü, Sfenks.
MÖ 19. yüzyıl Eski Babil dönemi sanatı. Stella Hammurabi Hitit Sanatı.
MÖ 16-14 yüzyıl Mısır’da Yeni Krallık Sanatı. Amarna sanatı. Karnak ve Luksor tapınak kompleksleri. Akhenaten ve Nefertiti görüntüleri. Tutankamon Türbesi.
MÖ 13-11. Yüzyıl Erken İran sanatı. Mısır’da geç kalma sanatı. Ramseslerin Hanedanı. Abydos’taki Set Tapınağı, Abu Simbel’deki tapınak.
MÖ 9-7 yüzyıl Yeni Asur krallığı sanatı. Sargon II, Ashshurnatserpala sarayları, asma bahçeleri, Marduk-Etemenanka zigguratları
MÖ 6-5 yüzyıl . Urartu sanatı. Yeni Babil krallığı. Kapı İştar.

ANTİK

MÖ 30-13 yüzyıl Ege sanatı. Girit Miken sanatı. Knossos, Mycenae aslan kapısı, Atreus mezarı Sarayı.
M.Ö. 11. yüzyıl Homer Yunanistan
MÖ 8-7 yüzyıl Etrüsk sanatı. Tarquinia’daki Mezarlar
MÖ 7-6 yüzyıl Yunan Arkaik. Korint Apollon Tapınağı, Cleobis ve Beaton heykelleri, Kuros ve ağaç kabuğu.
MÖ 5-4 yüzyıl Yunan klasikleri. Atina Akropolisi, Phidias, Miron, Polyclet heykelleri. Halikarnas Mozolesi.
MÖ 3-2 yüzyıl Helenistik Yunanistan. Praxiteles, Semadirek Nick, Bergama Zeus Sunağı heykelleri. Roma Cumhuriyeti sanatı. Pantheon.
MÖ 1-4 yüzyıl Roma İmparatorluğu’nun sanatı. Pompeii duvar resimleri. Augustus, Sezar, Kolezyum, Roma hamamları, Maxentius Bazilikası heykelleri.

Ortaçağ ve Rönesans

M.S. 1-5. Yüzyıl Erken Hıristiyan sanatı. Catacomb boyama – Santa Constanta Türbesi, Roma, Santa Maria Maggiore Bazilikası mozaik, Rivne Vaftizhane.
313 g Hıristiyanlığın resmi olarak tanınması
MS .6-7 yüzyıl Bizans’ta Justinian dönemi. Konstantinopolis, Rivne San Vitale St. Sophia Kilisesi. Avrupa’da barbar krallıkların çağı, Theodoric Türbesi, Echternach İncil’i
MS 8-9 yüzyıl Bizans’ta ikonoklazma dönemi. Laik sanatın rolünün güçlendirilmesi, uygulamalı sanat. Avrupa’da Charlemagne İmparatorluğu. Carolingyan’ın yeniden doğuşu. Aachen, Utrecht Psalter Şapeli.
ser. 9-10 yüzyıl Bizans’ta Makedonya’nın yeniden canlanması. Antika gelenekler. Konstantinopolis St. Sophia mozaikleri. Minyatür. Avrupa’da Otton dönemi. Otto’nun müjdesi, Hero’nun çarmıha gerilmesi, Köln’deki kilisenin batısında.
10-12 yüzyıl Orta Bizans kültürü. Çapraz Kubbe Mimarisi. İkonografik kanonun güçlendirilmesi. Phocis, Chios ve Daphne’deki mozaikler, Nerezi, Paris Psalter, Vladimir Tanrı’nın annesi. Avrupa’da Romanesk sanat. Nover Saint-Etienne Kilisesi, Toulouse kilisede kabartmalar, Poitiers Notre Dame, Mainz ve Worms katedraller. Moğolistan öncesi mimarlık Dr.Rusi. Kiev ve Novgorod St. Sophia Katedrali, Vladimir Mirozhsky Manastırı, Vladimir Dmitrovsky ve Varsayım Katedralleri, Nerl Şefaat Kilisesi, Novgorod yakınlarındaki St. George Manastırı, Nereditsa Kurtarıcı Kilisesi.
13-15 yüzyıl Geç Bizans sanatı. Paleolojik canlanma. İsihazm. Freskler Studenice, Zapochan, Kahriye-Dzhami mozaikleri, Yunan Theophanes duvar resimleri. Avrupa’da Gotik sanat. Paris’teki Notre Dame, Chartres, Reims, Amiens, Salisbury, Köln’deki katedraller, Naumburg’daki heykel, Avrupa başkentleri ve şehirlerinin belediyeleri (Bruges, vb.). Moğol sonrası mimarlık Dr.Rusi. Eski Rus şehirlerinin Kremlin’i, Izborsk’taki kilise, Yuryev-Polsky’deki St. George Katedrali, Snetogorsky manastırının freskleri, Novgorod yakınlarındaki Volotov Sahasında Ilyin Caddesi’ndeki Kurtarıcı Kilisesi. Novgorod ve Pskov’un simge resminin en parlak zamanı.
1453 g. Bizans’ın düşüşü
13. yüzyıl İtalya’da Proto-Rönesans. Giotto (1266-1337), Duccio (1250-1319), Simone Martini (1284-1344).
14.-15. Yüzyıl İtalya’da erken Rönesans. Brunelleschi’nin mimarisi (1377-1446), Donatello’nun heykeli (1386-1466), Verocchio (1436-1488), Masaccio’nun resmi (1401-1428), Filippo Lippi (1406-1469), Domenico Ghirlandaio (1449-1494). Pierro della Francesca (1420-1492), Andrea Mantegna (1431-1506). Sandro Botticelli (1445-1510), Giorgione (1477-1510)
15. yüzyıl Kuzey Avrupa’da Rönesans’ın başlangıcı.
16-17 yüzyıllar Moskova devletinin konsolidasyonu. Moskova Kremlin ve katedraller, Ivan Büyük Çan Kulesi, Solovetsky Manastırı, Kolomenskoye Yükseliş Kilisesi. Andrei Rublev, Dionysius (Ferapontovo). Pskov, Kirillov Moskova odaları Pogankins odaları. Naryshkinsky barok. Fili, Sukharev Kulesi, Kizhi Pogost, şefaat Kilisesi. Simon Ushakov (1626-1686), Procopius Chirin Godunovsky ve Stroganovsky stilleri simge resimlerinde.
16. yüzyılın başları İtalya’da yüksek Rönesans. Leonardo da Vinci (1452-1519), Raphael (1483-1520), Michelangelo (1475-1564), Titian (1477-1576)
2. kat, 16. yüzyıl Geç Rönesans ve İtalya’da Maniyerizm. Tintoretto (1518-1594), Veronese (1528-1568)
15.-17. yüzyıl başları Kuzey Avrupa’da Canlanma. Hollanda: Van Eyck kardeşler (bina 14-ser.15c). Rogier van der Weyden (1400-1464), Hugo van der Hus (1435-1482), Jerome Bosch (1450-1516), Yaşlı Peter Brueghel (1532-1569). Almanya: Genç Hans Golbein (1477-1543), Albrecht Durer (1471-1528), Matthias Grunewald (1475-1530). Fransa: Jean Fouquet (1420-1481), Jean Clouet (1488-1541). İspanya: El Greco (1541-1614)
Sir Peter Paul Rubens

Sir Peter Paul Rubens

YENİ VE SON ZAMAN. AVRUPA

17. yüzyıl

BAROK

İtalya. Roma Barok: M. Fontana, L. Barromini, Lorenzo Bernini (1596-1680). Flandre: P-P. Rubens (1577-1640), A. van Dyck (1599-1641), J. Jordaens (1593-1678), F. Sneijders (1579-1657). Fransa: Versay Sarayı. Lenotre, Lebrun
AKADEMİZMA VE KLASİKİZM
İtalya, Bologna akademisi: Karacci kardeşler (ser.16-n.17v.), Guido Reni. Fransa: N.Poussin (1594-1665), C. Lorrain (1600-1652)
GERÇEKÇİLİK
İtalya: Caravaggio (1573-1610). İspanya: H. Ribera (1551-1628), D. Velazquez (1599-1660), E. Murillo (1618-1682), F. Zurbaran (1598-1664). Fransa: Lenin kardeşler (k, 16-ser.17. Yüzyıl) Georges de Latour (1593-1652), Hollanda: F. Hals (1680-1666), Reisdal (1603-1670), Jan Steen (1620-1679) , G. Metsu (1629-1667), G. Terborch (1617-1681), Jan Vermer Delft (1632-1675), Rembrandt (1606-1669)
18. yüzyıl
BAROK
İtalya: J. Tiepolo (1696-1770). Rusya. Peter Barok: D. Trezzini (1670-1734), A. Schlüter, I.Korobov. Rus Barok: F.- B. Rastrelli (1700-1771)
ROKOKO
Fransa: A.Watto (1684-1721), F. Boucher (1703-1770), J. Fragonard (1732-1806). Rusya: I. Vishnyakov (n. 18-ser. 18 c.)
AKADEMİZMA VE KLASİKİZM
İngiltere: D. Reynolds (1723-1792), T. Gainsborough (1727-1788) Fransa: devrimci klasisizm J.-L. David (1748-1825), Rusya: D. Levitsky (1735-1822). Mimari katı klasisizmdir: A. Kokorinov (1726-1772), M. Kazakov (1738-1812), I. Starov (1745-1808), D. Quarenghi (1744-1817), J.-B. Wallen-Delamot (1729-1800). Heykel: M.Kozlovsky (1753-1802)
GERÇEKÇİLİK
İtalya: A. Canaletto (1697-1768), F. Guardi (1712-1793). İngiltere: W. Hogarth (1697-1764). Fransa: Chardin (1699-1779), J.-B. Rüya görüyorum (1725-1805). Rusya: I. Nikitin (1680-1742), A. Matveev (1702-1739), A. Zubov. (bina 17-ser.18c), M.Makhaev (1718-1770), A. Antropov (1716-1795), I.Argunov (.1729-1802), F. Shubin. (1740-1805)
ROMANTİZM
İtalya: S. Rosa (ser.17-k.17v), A. Magnasco (1667-1749). Rusya: V.Bashenov (1738-1799), C. Cameron (1740-1812), F. Rokotov (1730-1808), V. Borovikovsky (1757-1825), S. Shchedrin (1745-1804)
19. yüzyıl
ROMANTİZM
Fransa: T. Gericault (1791-1824), E. Delacroix (1798-1863). İngiltere: D. Constable (1776-1837). Almanya: Nazarenes: KD Friedrich (1774-1840), F. Overbeck (1789-1869), P, Cornelius (1783-1867). Rusya: O. Kiprensky (1782-1836)
KLASİKİZM VE AKADEMİZM
Fransa: J.-D. Ingres (1780-1807). Rusya. Mimari yüksek klasisizmdir: A. Voronikhin (1759-1814), A. Zakharov (1761-1811), Tom de Tomon (1760-1813), K. Rossi (1778-1849), V. Stasov (1769-1848). Heykel. I. Martos (1752-1835) Akademizm. Tablo: P.Klodt (1805-1867), K. Bryullov (1799-1852), F. Bruni (1799-1875), A.Ivanov (1806-1858)
GERÇEKÇİLİK
Fransa: O. Domier (1808-1879), J. Millet. (1814-1875), G. Courbet (1819-1877), C. Corot (1796-1875), Barbizonlar – T. Russo (1812-1867), J. Dupree (1811-1889), C.Troyon (1810-1865), S.-F. Daubigny (1817-1878). Almanya: A. Menzel (1815-1905), beidermeyer – M. Schwindt (1804-1871), C. Spitzvet (1808-1885). Rusya: V. Tropinin (1776-1857), A. Venetsianov (1780-1847), P. Fedotov (1815-1852), V. Perov (1834-1882). Gezginler: I.Kramskoy. (1837-1887), N. Ge (1831-1894), N. Yaroshenko (1846-1898), V. Vereshchagin (1842-1904), A. Savrasov (1830-1897), I. Shishkin (1832-1898), A.Kuindzhi (1842-1910), I.Rinin (1844-1930), V. Surikov (1848-1916), I.Litan (1860-1900), V. Serov (1865-1911 )
SEMBOLİZM
İngiltere. Raphael Öncesi (Raphael Öncesi Kardeşler-1848-53) D.-G. Rosetti (1828-1898), J.-E. Milles (1829-1896), W. Morris (1834-1896). Fransa: Puvis de Chavan (1824-1898), G. Moreau (1826-1898), O. Redon (1810-1916). Nabi grubu: P. Bonnard (1867-1947), E. Vuillard (1868-1940), M. Denis (1870-1943). Rusya: M.Vrubel (1856-1910), M. Nesterov (1862-1942), Sanat Dünyası: M. Somov (1869-1939), A. Benois (1870-1960), M. Dobuzhinsky (1875-1942) Ronich (1874-1947), A. Ostroumov-Lebedev (1871-1955). “Mavi Gül”: V. Borisov-Musatov (1870-1905), P. Kuznetsov (1878-1968), A. Matveev’in heykeli (1878-1960), S. Konenkov (1874-1971) .Almanya: M. Klinger. (1857-1920)

19. yüzyılın 2. yarısı

İZLENİMCİLİK
Fransa (1 sergi-1874, son 1884): E. Manet (1832-1883), C. Monet (1840-1926), O. Renoir (1841-1919), E. Degas (1834-1917), O. Roden (1840-1907). Rusya: K.Korovin (1861-1939), I.Grabar (1871-1960), A. Golubkina (1864-1927)
19. yüzyılın sonu – 20. yüzyılın başı.
MODERN
Mimari. Rusya: F. Shekhtel (1859-1926). İspanya: A. Gaudi i Cornet (1852-1926)
PRESSIONISM
Toulouse-Lautrec (1864-1901), A. Modigliani (1884-1920), P. Cezani (1839-1906). Van Gogh (1853-1890), P. Gauguin (1848-1903)
yeni izlenimcilik
Sera (1859-1891), P. Signac (1863-1953)

20. yüzyıl

İşlevselcilik.
V.Gropius (1883-1969), Le Corbusier (1887-1965), Mies van Der Rohe (1886-1969), F.-L. Wright (1869-1959).
OLUŞTURMACILIK
Rusya:. Mimarlık: Vesnin kardeşler (Leonid 1880-1933, Victor 1882-1950, Alexander 1883-1959), K. Melnikov (1890-1974), I. Leonidov (1902-1959)., A. Schusev (1878-1949) Tablo. OST grubu: A.Deineka (1899-1969), Y. Pimenov (1903-1977), D. Sternberg (1881-1948), A. Labas (1900-1983)
Fovizm
Fransa: A. Matisse (1869-1954), A. Marche (1875-1947)
DIŞAVURUMCULUK
Almanya: Mavi Süvari F. Marx (1880-1916). G. Gros (1893-1954), O. Dix (1891-1969), E. Barlach (1870-1938), Grundig H. (1901-1958) ve L. (1901-1977), O. Nagel (1894- 1967). Heykel: V. Lembrook (1881-1919), K. Kolwitz (1867-1945).
CUBISM,
Fransa: P. Picasso (1881-1973), J. Braque (1882-1963), F. Leger (1881-1955).
CUBOFUTURISM
Rusya: Jack of Diamonds (1910-1916): I. Mashkov (1881-1944), A. Lentulov (1882-1943), P. Konchalovsky (1876-1956), M. Larionov (1881-1964), N. Goncharova (1881-1962), – N. Falk (1886-1958)
fütürizm
İtalya: W. Boccioni (1882-1916), C. Carra (1881-1966), D. Balla (1871-1958), F.-T. Marinetti (1876-1944)
primitifcilik
Fransa: A. Russo (1844-1910). Rusya: M. Chagall (1887-1985), N. Pirosmani (1862-1918)
soyutçuluğun
Rusya: V. Kandinsky (1866-1944), K. Malevich (1878-1935), P. Filonov (1883-1941), V. Tatlin (1885-1953), O. Rozanova (1885-1918). Amerika: P. Mondrian (1872-1944), D. Pollock. (1912-1956)
SÜRREALİZM
S. Dali (1904-1989), A.Breton (1896-1966), D. DeKiriko (1888-1978), R. Magritte (1898-1967)
POP-ART  
Amerika: R.Rauschenberg (1925-k. 90s), D. Rosenquist, E. Warhol R. Lichtenstein (d.1923),

Gerçekçilik 20. yüzyıl

İtalya. Neorealizm: R. Guttuso (1912-1987), A. Pizzinato (1910-80s), C. Levy (1902-1975), D. Mantsu (d. 1908-90s). Fransa. Neorealizm: A.Fougeron (d. 1913), B. Taslitsky (d. 1911). Meksika: D.-A. Siqueiros (1896-1974), H.-K. Orozco (1883-1942), D. Rivera (1886-1957). ABD: R. Kent (1882-1971). Sovyetler Birliği. Sosyalist gerçekçilik. Tablo: K.Petrov-Vodkin (1878-1939), I. Brodsky (1883-1939), B. Grekov (1882-1934), A.Plastov (1893-1983), V. Favorsky (1886-1964), S Gerasimov (1885-1964), P.Korin (1892-1967), Kukryniksy (M. Kupriyanov 1903-1993, P. Krylov 1902-1990, N. Sokolov s. 1903), M. Saryan (1880-1972). Heykel: Andreev N. (1873-1932), I. Shadr (1887-1941), V. Mukhina (1889-1953). 60’ların şiddetli tarzı (neorealizmin bir analogu). Tablo: G.Korzhev (d.1925), T. Salakhov (d.1928), Smolin kardeşler, V. Popkov (1932-1974), N. Andronov (1929-1998), Dm. Zhilinsky (1928 doğumlu), M. Savitsky (1922 doğumlu), P. Ossovsky (1925 doğumlu), T. Yablonskaya (1917 doğumlu), D. Bisti (1925 doğumlu). Leningrad okulu: E. Moiseenko (1916-1988), V. Oreshnikov (1904-1987), A. Rusakov (1898-1952), A. Pakhomov (1900-1973), V. Pakulin (1900-1951), V. Zvontsov (d. 1917), Y. Krestovsky (d. 1925), V. Mylnikov, M. Anikushin (1917-1997) ve diğer Baltık okulları: Zarin I. (1929 d.), Skulme D., Krasauskas S. (1929-1977). Mimarlık: V. Kubasov Posokhin M., Nasvitas kardeşler 70’lerin grotesk gerçekçiliği: Nazarenko T. (d. 1944), N Nesterova (d. 1944,) Ovchinnikov V. Salon gerçekçiliği (kitsch, natüralizm): I. Glazunov I. (d. 1930), A.Silov, V.Vasiliev Oreshnikov (1904-1987), A.Rusakov (1898-1952), A.Pakhomov (1900-1973), V.Pakulin (1900-1951), V. Zvontsov (d. 1917), Y. Krestovsky (d. 1925 ), V. Mylnikov, M. Anikushin (1917-1997) ve diğerleri Baltık okulu: Zarin I. (d. 1929), Skulme D., Krasauskas S. (1929-1977). Mimarlık: V. Kubasov Posokhin M., Nasvitas kardeşler 70’lerin grotesk gerçekçiliği: Nazarenko T. (d. 1944), N Nesterova (d. 1944,) Ovchinnikov V. Salon gerçekçiliği (kitsch, natüralizm): I. Glazunov I. (d. 1930), A.Silov, V.Vasiliev Oreshnikov (1904-1987), A.Rusakov (1898-1952), A.Pakhomov (1900-1973), V.Pakulin (1900-1951), V. Zvontsov (d. 1917), Y. Krestovsky (d. 1925 ), V. Mylnikov, M. Anikushin (1917-1997) ve diğer Baltık okulları: Zarin I. (d. 1929), Skulme D., Krasauskas S. (1929-1977). Mimarlık: V. Kubasov Posokhin M., Nasvitas kardeşler 70’lerin grotesk gerçekçiliği: Nazarenko T. (d. 1944), N Nesterova (d. 1944,) Ovchinnikov V. Salon gerçekçiliği (kitsch, natüralizm): I. Glazunov I. (d. 1930), A.Silov, V.Vasiliev

POSTMODERNİZM

80-90 yıl 20. yüzyıl
Gustav

Gustav

 

794 Total Views 2 Views Today
Uzman Answered on 28 Mayıs 2020.
Add Comment
  • Türkiyede son aktif 100 Deprem

    • Sun 20:14:36 (UTC) 2.1,Near The Coast Of Wester.. - Details
    • Sun 19:10:31 (UTC) 2.2,Dortboluk-sivrice (elazi.. - Details
    • Sun 18:32:54 (UTC) 2.4,Armutalani-bozkurt (deni.. - Details
    • Sun 17:46:02 (UTC) 2.3,Eastern - Details
    • Sun 17:42:57 (UTC) 2.1,Eastern - Details
    • Sun 17:08:03 (UTC) 2.6,Eastern - Details
    • Sun 16:51:52 (UTC) 3.1,Pusacak-gumushacikoy (am.. - Details
    • Sun 16:20:40 (UTC) 2.0,Western - Details
    • Sun 12:30:06 (UTC) 2.0,Eastern - Details
    • Sun 10:38:03 (UTC) 2.9,(Greece) - Details
    • Sun 10:18:02 (UTC) 2.3,Eastern - Details
    • Sun 09:58:45 (UTC) 2.4,Dodecanese Is.-turkey Bo.. - Details
    • Sun 08:25:48 (UTC) 2.7,Duger-ilgin (konya) (Tur.. - Details
    • Sun 06:21:55 (UTC) 2.0,Kusadasi Korfezi (aegean.. - Details
    • Sun 05:24:46 (UTC) 2.9,Near The Coast Of Wester.. - Details
    • Sun 05:18:05 (UTC) 2.1,Alanya (antalya) (Turkey.. - Details
    • Sun 05:11:29 (UTC) 2.4,Koldere-doganyol (malaty.. - Details
    • Sun 04:31:53 (UTC) 2.0,Aktarli-puturge (malatya.. - Details
    • Sun 02:51:49 (UTC) 2.0,Kizilagil-(bolu) (Turkey.. - Details
    • Sun 01:49:12 (UTC) 3.0,Crete, - Details
    • Sun 00:30:57 (UTC) 2.3,Mediterranean Sea (Greec.. - Details
    • Sat 23:48:08 (UTC) 2.0,Saritas-baskil (elazig) .. - Details
    • Sat 17:12:07 (UTC) 2.1,Eastern Mediterranean Se.. - Details
    • Sat 16:18:21 (UTC) 2.5,Eastern - Details
    • Sat 15:14:20 (UTC) 2.2,Kavakkoy-yesilhisar (kay.. - Details
    • Sat 15:07:52 (UTC) 2.6,Eastern - Details
    • Sat 14:41:04 (UTC) 3.4,28 Km N from Rodhos (Tur.. - Details
    • Sat 14:21:58 (UTC) 2.0,Eastern - Details
    • Sat 13:49:04 (UTC) 2.3,Hidirbeyli-germencik (ay.. - Details
    • Sat 12:00:46 (UTC) 2.1,Golardi-(elazig) (Turkey.. - Details
    • Sat 11:50:20 (UTC) 2.5,Eastern - Details
    • Sat 11:08:18 (UTC) 3.1,Dodecanese Islands, - Details
    • Sat 10:54:58 (UTC) 2.0,Dodecanese Is.-turkey Bo.. - Details
    • Sat 10:40:18 (UTC) 2.0,Adilcevaz (bitlis) (Turk.. - Details
    • Sat 06:30:10 (UTC) 2.4,Sogutlu-puturge (malatya.. - Details
    • Sat 05:43:41 (UTC) 2.0,Cavuslu-baskil (elazig) .. - Details
    • Sat 05:20:50 (UTC) 2.7,Mediterranean Sea (Greec.. - Details
    • Sat 05:05:36 (UTC) 2.1,Yazica-puturge (malatya).. - Details
    • Sat 01:29:52 (UTC) 3.8,Eastern - Details
    • Sat 01:03:45 (UTC) 2.1,18 Km W from Kasos (Gree.. - Details
    • Fri 23:54:27 (UTC) 2.4,Doganyayla-bahcesaray (v.. - Details
    • Fri 23:45:55 (UTC) 2.9,Derince-hizan (bitlis) (.. - Details
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.