Dünyayı En çok değiştiren Buluşlar Nelerdir?

icadlar

15064 Total Views 10 Views Today
Asistan Asked on 2 Haziran 2020 in Eğitim,   Kültür,   Tarih,   Teknoloji.
Add Comment
1 Answer(s)

Dünyayı En çok değiştiren  Buluşlar Nelerdir?

pusula

pusula

Pusula

İlk kez bugün bildiğimiz formdaki bu buluş Çin’de XI yüzyılda ortaya çıktı. Böyle bir cihazın bahsi MÖ III. Yüzyılda hüküm süren Qin Hanedanlığı’na kadar uzanmasına rağmen. Çin’in diğer ülkelerle olan ticari ilişkileri sayesinde pusula önce Arapların, sonra Avrupalıların eline geçti. Ve gerçekten dünyayı değiştirdi! Sonuçta, büyük coğrafi keşiflerin başarısına büyük ölçüde katkıda bulunan en önemli unsurlardan birisi oldu.

barut

barut

barut

barut

Barut

Barutun   icadını da  Çinlilere borçluyuz. Burada IX yüzyılda, Taocu rahipler Ölümsüzlük iksiri arıyorlardı ve yanlışlıkla barutu icat ettiler.

Barut Çince de “tıp ateşi”olarak isimlendirilmiştir.

Daha sonra savaşta tuz, kükürt ve kömür karışımı ile aktif olarak kullanıldı. Daha sonra barut, tüm askeri tarihi inanılmaz bir şekilde değiştirdiği Orta Doğu ve Avrupa’ya doğru yolunu buldu.

matbaa

matbaa

Matbaa

Matbaa, ilk olarak Çin’de, 9. yüzyılda ortaya çıktı. Matbaanın sahibi Bi Shen, binlerce baskı çalışması yayınlamak için kağıt ve blok baskı kullandı. Ancak Çin’in ötesinde, bu teknoloji yayılmadı. Avrupalıların seyahatleri sayesinde, fikir herkes tarafından bilinen Johannes Gutenberg tarafından mükemmelleştirildiği Avrupa’ya getirildi.

Metal baskı bloklarını gerçek bir devrim yaratan bir vidalı presle birleştirdi. Daha önce bilgi sözlü olarak aktarıldıysa veya sınırlı bir insan çevresine sunulduysa, şimdi kitle baskısı dünyadaki eğitim seviyesinin artmasına neden oldu.

 

çivi

çivi

 

Çivi

Çivisiz, medeniyetimiz kesinlikle çökecekti. Çivinin  ortaya çıkış tarihinin kesin olarak belirlenmesi zordur.

Şimdi çivinin  icadı  Bronz Çağına dayanır. Yani, insanlar metal dökmeyi ve şekillendirmeyi öğrenmeden önce çivinin görünmediği açıktır. Daha önce, ahşap yapılar daha karmaşık teknolojiler kullanılarak, karmaşık geometrik yapılar kullanılarak inşa edilmeliydi. Şimdi inşaat süreci büyük ölçüde basitleştirildi.

1790’lara ve 1800’lerin başına kadar demir çiviler elle yapıldı.

Bir demirci kare demir bir çubuğu ısıttı ve daha sonra çiviye keskin bir son oluşturmak için dört taraftan dövdü.

Çivi  yapımı makineleri 1790’lar ve 1800’lerin başında ortaya çıktı.

Çivi  yapımı teknolojisi gelişmeye devam etti;

Henry Bessemer demirden çeliğin seri üretim sürecini geliştirdikten sonra, çiviler çelikten üretilmeye başlandı.

buhar makinası

buhar makinası

Buhar makinesi

Buharın gücü hakkında bilgi MS birinci yüzyıldan beri var olmuştur, ancak buhar motorunun icadı 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu cihazı yaratmaya çalışan ilk kişi Denis Papen’di. Ancak buhar motoru daha çok yeteneklerinin bir göstergesiydi. Thomas Newcomen maden ocaklarından su pompalamak için bir buhar motorunun enerjisini kullanmaya başladığında, XVIII yy  daha işlevsel modeller ortaya çıktı

Ve 1769’da James Watt cihazı geliştirdi ve mucidi olarak kabul edildi. Buhar motorunun ortaya çıkışı, üretimin basitleştirilmesine ve yeni araçların ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

tekerlek

tekerlek

Tekerlek

 

Tekerlek, modern teknolojinin en önemli unsurlarından biridir.

Eksen boyunca dairesel bir hareketle hareket eden simetrik bir bileşen fikri, eski Mezopotamya, Mısır ve Avrupa’da farklı zaman aralıklarında ayrı ayrı vardı.

Böylece, tekerleği tam olarak kimin ve nerede icat ettiğini tespit etmek imkansızdır, ancak bu büyük buluş M.Ö. 3500’de ortaya çıktı ve insanlığın en önemli icatlarından biri haline geldi. Tekerlek, tarım ve ulaşım alanlarında çalışmayı kolaylaştırdı ve ayrıca arabalardan saatlere kadar diğer icatların temeli oldu.

ampul

ampul

Ampul

 

Edison ile birlikte Joseph Swan, Ediswan’ı birlikte icatları  İngiltere’de çalıştı.

Ampulün kendisi Edison’a ait değildi ve birçok insan tarafından dile getirildi, ancak ampulün uzun süre yanması ve mumlardan daha ucuz hale gelmesi için doğru malzemeleri seçmeyi başardı.

 

Edison  1879’da  1.500 saat yanabilen bir lambanın baş mucidi unvanı ile ödüllendirildi.

 

Bilindiği gibi, bir ampul elektriği yüksek dirençli bir filamandan ileterek çalışır. Ve dirençten kaynaklanan aşırı enerji ışık şeklinde yayılır. Bu, elbette, dünyamızı daha iyiye doğru değiştirdi. Karanlıkta çalışmasına izin vermenin yanı sıra, ampulün icadı, her eve elektrik sağlayacak altyapının geliştirilmesine katkıda bulundu.

soğutma sistemleri

soğutma sistemleri

Soğutma sistemi

 

Ateşin evcilleştirilmesi belki de bugün insanlığın en önemli keşfi idi, ama soğuğu evcilleştirene kadar binyıldan fazla sürecekti.

Soğutma teknolojisi ve buzdolabının kendisi 200 yıldan fazla bir süredir çeşitli bilim adamları tarafından geliştirildi.

Bunlar arasında Oliver Evans, Carl von Lind, Albert Einstein ve diğerleri de var.

XIX yüzyılda, bilim adamları ısıyı emen kimyasal elementler kullanarak yapay soğutmayı icat ettikten sonra gelişiminde önemli ilerleme kaydetti.

sadece 20. yüzyılın başında, buzdolapları insanların evlerinde görünmeye başladı. Bu gıda endüstrisinde devrim yarattı ve insan beslenmesi kültürünü sonsuza dek değiştirdi.

penisilin

penisilin

Antibiyotikler  Penisilin

Antibiyotikler kazara icat edildi. İngiliz mikrobiyolog Alexander Fleming, stafilokok kolonilerinin bir parça ekmek üzerinde bulunan yeşil küfün yakınında yaşamadığını keşfetti.

Bundan, küfün bakterileri öldüren bir madde ürettiği ve buna penisilin adını verdiği sonucuna vardı. Bu ilk antibiyotikti. Zatürree, kolera, çiçek hastalığı ve daha önce ölümcül olan diğer bulaşıcı hastalıklar artık antibiyotiklerle kolayca tedavi edildi. Ve büyük ölçüde bu buluş sayesinde, ortalama yaşam beklentisi onlarca yıl artmıştır.

1945’te Alexander Flaming bu buluşla Nobel Ödülü’nü aldı

transisstör

transisstör

Transistör

Transistör olmadan hiçbir şey olmazdı.
Elektrik sinyallerini güçlendiren bu yarı iletken triyot sayesinde, geniş mesafeler üzerinden bilgi aktarımı mümkün hale gelmiştir.  Transistörün mucitlerinden biri olan William Shockley  Silikon Vadisi’nin yaratılmasının kökeninde duran laboratuvarı kurdu.

telefon

telefon

Telefon

Telefon modern dünyamızın en önemli icatlarından biridir. Tüm büyük icatlarda olduğu gibi, hala mucitinin kim olduğunu tartışıyorlar.

Uzun zamandır, telefonun öncüsünün Alexander Bell olduğuna inanılıyordu, ancak 2002’de ABD Kongresi telefonun icadındaki üstünlüğün Antonio Meucci’ye ait olduğuna karar verdi. 1860’da (Graham Bell’den 16 yıl önce) Antonio Meucci, teller üzerinden ses iletebilen bir cihaz gösterdi. Antonio buluşuna Telefon adını verdi ve 1871’de patent başvurusu yaptı.

 

Ayrıca kayıtlarda ABD Patent Ofisi 1876’da Alexander Graham Bell’e ilk telefon patentini verdi.

Bu patent, uzun mesafelerde sesin elektronik iletiminin gelecekteki araştırmaları ve geliştirilmesi için temel teşkil etmiştir.

radyo

radyo

Radyo

Radyo tarihinin kökenleri çok tartışmalıdır. Birçok kişi, mucidinin Guglielmo Marconi olduğunu iddia ediyor. Diğerleri bunun Nikola Tesla olduğunu iddia ediyorlar. Her halükarda, bu iki kişi insanların radyo dalgalarıyla başarılı bir şekilde bilgi iletebilmeleri için çok şey yaptı.

tv

tv

Televizyon

Televizyonun 1920’lerde başlayan ve bugüne kadar devam eden uzun ve efsanevi bir hikayesi vardı. Bu buluş dünya çapında en popüler tüketici ürünlerinden biri haline geldi .Şimdilerde her evde en az bir tane mevcut.

atom saati

atom saati

Atom saati

Bu buluş önceki paragrafların birçoğu kadar devrimci görünmese de, atomik saatlerin icadı bilimin ilerlemesinde çok önemliydi. Farklı seviyelerde elektron enerjisi tarafından yayılan mikrodalga sinyallerini kullanan, atomik saatler ve bunların doğruluğu, GPS, GLONASS ve İnternet dahil olmak üzere çok çeşitli modern modern buluşları mümkün kılmıştır.

plastik

plastik

Plastik

Modern toplumumuzda plastiğin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, sadece geçen yüzyılda ortaya çıktı. Su geçirmez ve çok esnek malzeme, gıda ambalajından oyuncaklara ve hatta uzay gemilerine kadar neredeyse tüm endüstrilerde kullanılmaktadır. Modern plastiğin çoğu petrolden  yapılmış olmasına rağmen, günümüzde kısmen organik olan orijinal versiyona geri dönme yönünde çağrılar giderek artmaktadır.

petrol

petrol

Petrol

Çoğu insan arabalarının tankını doldurduklarında hiç düşünmezler. İnsanlar bin yıldır petrol çıkarıyor olsa da, modern petrol ve gaz endüstrisi on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıktı.

Sanayiciler petrol ürünlerinin tüm avantajlarını ve yakılarak üretilen enerji miktarını gördükten sonra, “sıvı altın” üretimi için kuyu yapmak için koştular.

 İçten yanmalı motor

İçten yanmalı motor

 İçten yanmalı motor

Petrol ürünlerinin yanmasının verimliliğinin keşfi olmadan, modern bir içten yanmalı motor imkansız olacaktır. Kelimenin tam anlamıyla her yerde kullanılmaya başlandığı düşünüldüğünde: otomobillerden tarımsal biçerdöverlere ve madencilik makinelerine kadar, bu motorlar insanların ezici, özenli ve zahmetli işleri bu işi daha hızlı yapabilen makinelerle değiştirmelerine izin verdi.

Pastörizasyon

Pastörizasyon

 Pastörizasyon

Penisilin keşfinden yarım yüzyıl önce, Louis Pasteur tarafından keşfedilen yeni bir süreç, birçok canın kurtarılmasına yardımcı oldu – ürünlerin pastörizasyonu veya ısınması (başlangıçta bira, şarap ve süt ürünleri), bozulma bakterilerinin çoğunu öldürecek kadar yüksek bir sıcaklığa ısıtıldı. Tüm bakterileri öldüren sterilizasyondan farklı olarak pastörizasyon, potansiyel patojenlerin sayısını, yiyeceklerin tadını korurken, çoğu yiyeceği enfeksiyon korkusu olmadan tüketime uygun hale getiren bir seviyeye düşürür.

güneş-pili

Güneş pili

Petrolün endüstrinin gelişmesi için itici güç olduğu gibi, güneş pilinin icadı, yenilenebilir bir enerji kaynağını çok daha verimli bir şekilde kullanmamızı sağladı.

İlk pratik güneş pili 1954 yılında silikon bazlı Bell Telephone laboratuvarından uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Yıllar geçtikçe, güneş panellerinin verimliliği popülerlikleriyle birlikte önemli ölçüde arttı.

azot

azot

Azot fiksasyonu

Bu çok gösterişli görünmese de, azot fiksasyonu veya atmosferik moleküler azot fiksasyonu insan popülasyonunun artmasına sebep olmuştur.

Atmosferik azotu amonyağa çevirerek, tarımsal üretimi artırmaya izin veren oldukça etkili gübreler üretmek mümkün hale geldi.

Böylece gıda üretimi oldukça arttı buna bağlı olarak nüfusta arttı.

montaj bandı

montaj bandı

Montaj hattı  Konveyör

 

Bir zamanlar yaptıkları günlük icatların etkisi nadiren hatırlanır, ancak montaj hattının önemi fazla tahmin edilemez.

Buluşundan önce, tüm ürünler özenle elle yapıldı.

Montaj hattı, aynı bileşenlerin seri üretimini sağladı ve yeni bir ürünün üretim süresini önemli ölçüde azalttı.

doğum kontrol hapı

doğum kontrol hapı

Doğum Kontrol hapı

Haplar ve tabletler binlerce yıldır ilaç almanın ana yöntemlerinden biri olmasına rağmen, doğum kontrol hapının icadı bunların en devrimci haline gelmiştir.

Haplar ve haplar binlerce yıldır ana ilaç uygulama yöntemlerinden bazıları olmasına rağmen, doğum kontrol hapının icadı en devrimci hale geldi.

 

1960 yılında kullanım için onaylanmış ve şu anda dünya çapında 100 milyondan fazla kadın tarafından kabul edilen bu kombine oral kontraseptif, cinsel devrimin en önemli itici gücü haline geldi ve üreme kapasitesi ile ilgili diyaloğu değiştirdi ve büyük ölçüde seçim sorumluluğunu erkeklerden kadınlara kaydırdı.
Tabletler ve haplar binlerce yıldır var olan ana ilaç yöntemlerinden biri olmasına rağmen, oral Doğum Kontrol hapı icadı en önemli yeniliklerden biri haline gelmiştir. Cinsel devrimin uyarıcısı bu buluştur.

aneztezi

aneztezi

Anestezi

1846’dan önce, cerrahi prosedürler ve acı verici deneysel işkence arasında neredeyse hiç fark yoktu.

 

Anestezikler binlerce yıldır kullanılmaktadır, ancak erken formları örneğin alkol veya Mandrake özü gibi çok basitleştirilmiş versiyonlardır.

 

Azot oksit (“gülme gazı”) ve eter şeklinde modern anestezinin icadı, doktorların hastalara acı vermekten korkmadan ameliyat yapmasına izin verdi.

kokainin 1884’te göz cerrahisinde kullanıldıktan sonra ilk etkili lokal anestezi şekli olduğu söylenir.

cep telefonu

cep telefonu

Cep Telefonu

Birçok kişi bu makaleyi bir akıllı telefondan okuyor. Motorola’ya, 1973’te 2 kg ağırlığında ilk kablosuz cep telefonunu çıkardığı için teşekkür etmeliyiz  şarj olması 10 saat gerekiyordu. İlginç olanı, o zaman sadece 30 dakika sessizce sohbet etmek mümkün oldu.

elektirik

elektirik

Elektrik

Bu listedeki modern icatların çoğu, elektirik olmazsa olmazdı.

William Gilbert ve Benjamin Franklin, Alessandro Volta, Michael Faraday ve diğerleri gibi büyük zihinlerin, İkinci Sanayi Devrimini kışkırttığı ve açıldığı temeli atan öncülerdi. aydınlatma ve güç kaynağı dönemi.

bilgisayar

Bilgisayar

 

Charles Babbageten sonra modern bilgisayarın ilkesi Alan Turing tarafından bulundu  ve daha sonra 19.yüzyılın başlarında ilk mekanik bilgisayar icat edildi.

Bu icad, insan toplumunun felsefesi ve kültürü de dahil olmak üzere daha fazla yaşam alanında şaşırtıcı şeyleri gerçekten geliştirdi.

Bilgisayar, yüksek hızlı askeri uçakları uçarabilir, uzay aracını yörüngeye sokabilir, tıbbi ekipmanı izleyebilir, büyük miktarda bilgi depolayabilir ve otomobillerin, telefonların ve enerji santrallerinin işleyişini iyileştirebilir…

internet

internet

İnternet

 

İnternet, 1973 yılında ABD Savunma Bakanlığı ileri araştırma projeleri Ajansı’nın (ARPA) desteğiyle Vinton Cerf tarafından geliştirildi.

İlk kullanımı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırma laboratuarlarında ve üniversitelerde bir iletişim ağı sağlamak ve fazla mesaiyi genişletmekti.

Bu buluş (World Wide Web ile düzenlendi) 20. yüzyılın ana devrimci buluşuydu. 1996 yılında, 180 ülkede internet üzerinden 25 milyondan fazla bilgisayar bağlandı, IPv4 adresi tamamen tükendiği için IP adreslerinin sayısını artırmak için Ipv6’ya bile geçmek zorunda kaldık, şimdi ip adres sayısı 4.22 milyar oldu ve 128 bit.

 

World Wide Web eğitim, müzik, finans, okuma, tıp, dil vb. dahil olmak üzere çeşitli alanlara yönelik tutumumuzu değiştirdi.

13498 Total Views 8 Views Today
Uzman Answered on 2 Haziran 2020.
Add Comment
 • Türkiyede son aktif 100 Deprem

  • Fri 06:40:58 (UTC) 2.5,22 km SE of Alanya, Anta.. - Details
  • Fri 06:37:01 (UTC) 2.0,10.1 km S of Soma, Manis.. - Details
  • Fri 06:21:19 (UTC) 2.4,23 km ENE of Biga, Canak.. - Details
  • Fri 05:29:46 (UTC) 2.3,12 km SW of Hınıs, Erz.. - Details
  • Fri 04:46:52 (UTC) 2.0,28 km SE of Antigiaman, .. - Details
  • Fri 03:24:15 (UTC) 2.2,18 km WNW of Biga, Canak.. - Details
  • Fri 03:00:02 (UTC) 2.5,18 km WNW of Biga, Canak.. - Details
  • Fri 02:54:50 (UTC) 2.0,18 km WNW of Biga, Canak.. - Details
  • Fri 02:49:48 (UTC) 2.8,29 km NNE of Elbistan, K.. - Details
  • Thu 22:59:18 (UTC) 2.8,37 km ESE of Elbistan, K.. - Details
  • Thu 20:22:08 (UTC) 2.2,23 km SW of Malatya, Mal.. - Details
  • Thu 19:44:27 (UTC) 2.0,13 km WSW of Doğanşehi.. - Details
  • Thu 19:28:58 (UTC) 2.6,22 km SW of Bucak, Burdu.. - Details
  • Thu 19:12:50 (UTC) 2.2,Eastern Mediterranean, 9.. - Details
  • Thu 18:53:57 (UTC) 2.2,Eastern Mediterranean, 2.. - Details
  • Thu 18:09:05 (UTC) 2.0,Aegean Sea, İzmir, 17 k.. - Details
  • Thu 16:56:07 (UTC) 2.5,14 km WNW of Biga, Canak.. - Details
  • Thu 14:46:28 (UTC) 2.3,15 km S of Elbistan, Kah.. - Details
  • Thu 13:53:17 (UTC) 3.0,Eastern Mediterranean, 8.. - Details
  • Thu 13:34:52 (UTC) 2.5,Aegean Sea, 17 km N of S.. - Details
  • Thu 13:30:44 (UTC) 2.3,9.8 km W of Beypazarı, .. - Details
  • Thu 12:07:49 (UTC) 2.3,6.3 km ENE of Çermik, D.. - Details
  • Thu 11:59:48 (UTC) 2.4,32 km ENE of Elbistan, K.. - Details
  • Thu 10:16:16 (UTC) 3.8,46 km ESE of Elbistan, K.. - Details
  • Thu 07:48:01 (UTC) 2.1,Aegean Sea, İzmir, 14 k.. - Details
  • Thu 03:54:31 (UTC) 2.4,Aegean Sea, İzmir, 15 k.. - Details
  • Thu 03:41:35 (UTC) 2.3,37 km ESE of Erzincan, E.. - Details
  • Thu 02:17:00 (UTC) 2.9,27 km NE of Siirt, Siirt.. - Details
  • Thu 00:58:34 (UTC) 2.3,43 km W of Malatya, Mala.. - Details
  • Wed 22:30:26 (UTC) 2.1,Sivas, 36 km N of Darend.. - Details
  • Wed 21:46:52 (UTC) 2.2,Eastern Mediterranean, 4.. - Details
  • Wed 21:17:43 (UTC) 2.3,34 km N of Antigiaman, A.. - Details
  • Wed 19:26:11 (UTC) 2.4,31 km ESE of Malatya, Ma.. - Details
  • Wed 17:57:52 (UTC) 2.3,Eastern Mediterranean, 2.. - Details
  • Wed 16:06:49 (UTC) 2.1,5.9 km W of Doğanşehir.. - Details
  • Wed 15:28:45 (UTC) 2.5,20 km SW of Afşin, Kahr.. - Details
  • Wed 10:47:08 (UTC) 2.8,Haskovo, 45 km S of Yamb.. - Details
  • Wed 10:38:21 (UTC) 3.0,Nineveh, 37 km SW of Dih.. - Details
  • Wed 09:42:12 (UTC) 2.0,Karaman, 17 km SE of Sul.. - Details
  • Wed 09:10:29 (UTC) 2.0,28 km SE of Kahramanmara.. - Details
  • Wed 08:17:27 (UTC) 2.0,32 km SSW of Kahramanmar.. - Details
  • Wed 08:14:48 (UTC) 2.4,29 km NNE of Ortaca, Mu.. - Details
  • Wed 07:44:01 (UTC) 3.2,Aegean Sea, 14 km S of U.. - Details
 • Your Answer

  By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.