Keşkek Hangi Yörenin Yemeğidir?

3 Answer(s)
keşkek

Keşkek

 

 

Merzifon, Amasya, Çorum Çevresinde yapılır. Genelde siyah etle yada av hayvanı ile yapılır, yaban ördeği gibi, bu bölgede tavuk eti tercih edilmez. Muğla bölgesinde de Tavukla yapıldığını biliyorum.

Asistan Answered on 30 Nisan 2015.
Add Comment

 

keşkek

keşkek

 

Keşkek Anadolunun her bölgesinde yapılır. Özel bir yemektir. Özellikle Düğün ve bayramlarda yapılır. Tercihen ucuz olması bakımından tavuk etiyle yapılan yerler vardır. Pişirme şekilleride biraz farklıdır. Merzifon sivas samsun çorum bölgelerinde özel keşkek çömleği vardır. Çömlek akşamdan fırına sürülür ve sabaha kadar pişer. Fırından çıkartılan keşkek tahta bir kaşıkla iyice özenir (karıştırılır) içerisindeki etler kaybolana ve sakız gibi uzayana kadar. Diğer yörelerde ise, büyük bir kazana konulan malzeme büyük tahta kaşıkla karıştıra karıştıra pişirilir, altında yanan ateşle birlikte. Tarsuslu bir arkadaşım daha önce hiç yemediğini söylemiş birkaç tabak yiyerek çok beğendiğini söylemişti.

Asistan Answered on 1 Mayıs 2015.
Add Comment

Anadolunun hemen her yerinde yapılan bir özelgün yemeğidir. her yöre kendine ait olduğunu iddia eder ve en güzelinin kendi yöresinde pişen olduğunu. Düğün yemeği olarak pişirilende sonradan katılan et bulunurken bayram yemeği olanda et içinde pişer. Anadoluda en azından 4-5 değişik yörede bu yemeği tatmış birisi olarak Merzifonda yediğim keşkek yemeğini tek geçtiğimi söyleyebilirim.  orada içine katılan malzeme pişirme süresi ve şekli önemlidir. Bayramın kendi lezzeti de katılınca bir numara olduğu görülmektedir.

Asistan Answered on 15 Mayıs 2015.
Add Comment

Your Answer

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.