Maria Montessori Kimdir?

Prof Maria Montessori

Prof Maria Montessori

11138 Total Views 2 Views Today
Add Comment
1 Answer(s)

Maria Montessori Kimdir?

Maria şimdiye kadar  çocukların başına gelmiş en iyi şeydir.

Maria Montessori

Maria Montessori

3 1 Ağustos 1 870’de  doğu İtalya’daki Chiaravalle kasabasında doğdu.

Maria ailenin tek çocuğuydu.

Maria Montessori,  üstün bir öğrenci değildi ama, yaşamının yolunu çizecek bazı belirtiler o günlerde görülebiliyordu. Ağır bir hastalığa tutulduğu günlerde, annesine şöyle demişti: “Üzülme, ölmeyeceğim; daha yapacak çok şeyim var. ”  Güçlü inançları vardı ve onları etkili biçimde ifade

etmeyi biliyordu.

İtalyanlar, genelde aileye önem veren kişilerdir ve her ana baba, kızının mutlu bir evlilik yapıp aile sahibi olmasını ister.

Bu amaçla, evlenene kadar, kızlarını erkeklerden korumaya çalışırlar, Maria, çekici bir kızdı ve ailesi onun, toplumda

önemli yeri olan tüccar ailelerden birinin oğluyla ya da bir devlet memuruyla evlenmesini istiyordu.

Ne var ki Maria, eşi görülmemiş bir karar almıştı. Bu karar ailesiyle arasının açılmasına neden olacaktı; doktor olmaya karar vermişti.

O güne dek, İtalya’ da hiçbir kadın, doktor olmaya kalkışmamıştı.

 

Doctor Maria Montessori (1870-1952) Italiaans pedagoog en arts

“Gelecekteki kadınlar, hem eşit haklara, hem de eşit görevlere sahip olacaklar. … Bizim bildiğimiz aile yaşamı değişebilir ama bu, feminizmin annelik duygularını öldüreceğini göstermez. Çağdaş kadın, evlenip çocuk sahibi olabilir ama bunu, zorunlu olduğu için yapmayacaktır.”

Maria Montessori

 

Yoğun çalışmalarla dolu altı yılın sonunda Maria, yirmi altı yaşındayken, İtalya’ da tıp dalında derece kazanan ilk kadın oldu.

 

 

Maria Montessori, eğitim teorisi okuduğu halde öğretmenlik eğitimi almadı. Küçük çocukların öğrenmeye nasıl başlayacakları konusunda düşünmeye başladığı zaman, öğretmenlerin kafalarındaki gibi sabit düşünceleri yoktu.

 

Maria toplumun gözünden uzak bulundurmak amacıyla   kurumlara yerleştirilmiş özürlü çocuklarla ilgili   çalışmalar yapmıştı. Çoğu kimse, özürlü çocukların   eğitilemeyeceklerini savunurdu. Maria bunun  tersini kanıtlamıştı.

 

Geleneksel yöntemlerin dışına   çıkarak, çocuklara dokunma, görme, koklama ve duyma yollarıyla öğrenebilecekleri duyuları uyaran   aletler vermişti. Böylece, normal çocukların   ulaştıkları standartlara ulaşabilmelerini, ve aynı testleri başarabilmelerini sağlamıştı.

Maria’nın, parlak geometrik ve matematiksel şekilleri, farklı kokuları, sert ve yumuşak dokunma deneyleri, özürlü çocuklarda öylesine başarılı oldu ki, onların normal çocuklar gibi eğitilebileceklerini gösterdi.

 

Maria, Roma’daki idarecilik yıllarında, ruhsal özrü olan çocuklar konusunda yaptığı incelemelerden sonra, normal çocukların okullarını görünce dehşete düşmüştü. Çocuklar kalabalık sınıflarda, sıra sıra oturuyorlar ve öğretmenlerinin söylediği her cümleyi tekrarlıyorlardı. Bu tatsız öğrenim sistemi, çocukların öğrenmeye karşı  hatta dünyaya karşı ilgilerini yok ediyordu.

 

Maria Montessori, ruhsal bakımdan özürlü çocuklara uygulanan metodların, sağlıklı çocuklar için de yararlı olacağından emin olmaya başlamıştı.

 

Bugün normal kabul edilen birçok düşünceyi, o zaman Maria geliştirmişti.

 

Maria San Lorenzo’ da bir Çocuk Evi kurma önerisi karşısına çıktığı zaman, beklediği fırsatın ayağına geldiğini anlamıştı.

San Lorenzo çocukları için de özürlü çocukları eğitirken kullandığı malzemelerden getirtti. Bu aletlere “öğretici aygıtlar” deniyordu ve

çocukların deneme yanılma yöntemiyle öğrenmelerini sağlıyordu.

 

 Önemli olan, çocuğun kendi kendine keşfetmesiydi.

 

Maria Montessori Çocuk evinde  daha önce özürlü çocuklar için deneyimlediği öğretim metodlarını geliştirip bu gün tüm dünyada kabul gören  Montessori Eğitim Modelini ortya çıkarttı.

 

Bugün modern eğitim sistemlerinde uygulanan her yöntem ya Maria’nın keşşfettiği yöntemdir yada ondan esinlenerek bulunmuş bir yöntemdir.

 

Hayatının büyük bir bölümünü bu metodu eğitimcilere öğretmek için uğraşmıştır.

Maria, Mussolininin önce takdirini kazanmıştır. Daha sonra savaşçı bir ırk isteyen Mussolininin isteklerine karşı çıkmış ve italyayı terketmiştir. Amerika,  ispanya, Hollanda, Almanya, Hindistan… durmadan seyahat etmiştir.

 

Çocukluğun Sırrı (The Secrets of Childhood)

Kavrayıcı Zihin (TheAbs orbent Mind )

Montessori Metodu ( TheMontessori Method)

Dr. Montessori ‘nin El Kitabı (Dr. Montessori ‘s Own Handbook)

Eserlerini yazdı.

 

Hollanda da 6 Mayıs 1952 yılında, seksen bir yaşındayken öldü.

 

Erkek egemen bir toplumda   bir Doktor bir Eğitmen bir Bilim İnsanı oldu…

 

Peki ya sen ne yapıyorsun…

8197 Total Views 2 Views Today
Uzman Answered on 15 Aralık 2019.
Add Comment
  • Türkiyede son aktif 100 Deprem

    • No Earthquakes
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.