Reiki nedir?

Reiki

Reiki Nedir?

13692 Total Views 2 Views Today
Asistan Asked on 19 Ocak 2020 in Eğitim,   Felsefe,   Kültür,   Sağlık.
Add Comment
1 Answer(s)

Reiki nedir?

 

Reiki, Japon kökenli   manevi bir şifa sanatıdır. Reiki kelimesi Japonca’dan (Rei) “Evrensel Yaşam” anlamına gelir ve (Ki) “Enerji” anlamına gelir. Reiki herhangi bir dini veya dini pratiğe bağlı değildir. Masaj ya da inanç ya da öneriye dayalı değildir.

Ruhani güdümlü yaşam gücü enerjisini kullanan ince ve etkili bir enerji çalışması biçimidir.

 

Reiki tüm canlılardan akan yaşam enerjisidir.

Reiki Uygulayıcıları, herkesin kendi iyileştirici enerjisiyle bağlantı kurma yeteneğine sahip olduğunu ve bunu kendi içlerinde enerjiyi güçlendirmek ve başkalarına yardım etmek için kullanabileceğini bilir.

Bir kişinin “ki” veya enerjisinin güçlü ve serbest akışı olması gerektiğine inanılmaktadır. Bu doğru olduğunda, bir kişinin vücudu ve zihni olumlu bir sağlık durumundadır. Enerji zayıfladığında veya engellendiğinde fiziksel veya duygusal dengesizlik belirtilerine yol açabilir.

Reiki

                          Reiki Eneji Transferi

Reiki seansı, gerginliği ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir ve bedenin fiziksel, zihinsel ve duygusal olmak üzere tüm seviyelerde iyileşme için bir ortamı kolaylaştırmasına yardımcı olabilir. Bu seans hoş ve rahatlatıcıdır ve kişinin kişisel sağlığı için sıklıkla kullanılır.

 

İşte Reiki hakkında bazı önemli noktalar.

 

Reiki bir tür enerji terapisidir.

Bazı çevrelerdeki şüpheciliğe rağmen, popülaritesi artmaktadır.

Ellerinize koyarak enerji transferini içerir.

Reiki’nin savunucuları birçok durumu ve duygusal durumu tedavi edebileceğini söylüyor.

Küçük çalışmalar, Reiki’nin ağrıyı hafifçe azaltabildiğini gösteriyor, ancak hiçbir çalışma, herhangi bir hastalığın tedavisinde etkili olduğunu göstermedi.

Amerika ve Avrupa’daki bazı hastaneler Reiki sunmaktadır.

 

Reiki vücudun çevresindeki enerji alanlarını hedef alır.

 

Uygulayıcılara göre, fiziksel yaralanma veya muhtemelen duygusal ağrı olan vücutta enerji durabilir. Zamanla, bu enerji blokları hastalığa neden olabilir.

 

Enerji tıbbı, enerji akışına yardımcı olmayı ve akupunktur veya akupresüre benzer şekilde tutuklukları açmayı  amaçlamaktadır. Uygulayıcılar, vücudun etrafındaki enerji akışını iyileştirmek, rahatlamayı sağlayabilir, ağrıyı azaltabilir, iyileşmeyi hızlandırabilir ve diğer hastalık semptomlarını azaltabilir diyor.

 

Reiki binlerce yıldır var. Şu anki formu ilk kez 1922’de, yaşamı boyunca 2.000 kişiye Reiki yöntemini öğrettiği bildirilen Mikao Usui adlı bir Japon Budist tarafından geliştirildi.

Uygulama, 1940’larda ABD’den Hawaii’ye, ardından 1980’lerde Avrupa’ya yayıldı.

Mikao Usui

Mikao Usui

Genellikle avuç içi iyileşmesi veya uygulamalı iyileşme olarak adlandırılır.

 

Reiki seanslarında  ne olur?

 

Reiki en iyi şekilde huzurlu bir ortamda yapılır, ancak her yerde yapılabilir. Hasta rahat bir sandalyede oturacak veya tamamen giyinmiş bir masaya uzanacaktır. Hastanın tercihine bağlı olarak müzik olabilir veya olmayabilir.

 

Uygulayıcı ellerini, farklı el şekilleri kullanarak 2 ila 5 dakika boyunca başın, uzuvların ve gövdenin belirli alanlarına hafifçe veya üzerine yerleştirir. Eller vücudun 20 farklı bölgesine yerleştirilebilir.

 

Yanık gibi belirli bir yaralanma varsa, eller yaranın hemen üstünde tutulabilir.

 

Uygulayıcı ellerini hafifçe vücudun üstünde veya üstünde tutarken, enerji transferi gerçekleşir. Bu süre zarfında uygulayıcının elleri sıcak ve karıncalanma olabilir. Her el pozisyonu, uygulayıcı enerjinin durduğunu algılayana kadar tutulur.

 

Uygulayıcı ellerindeki ısı veya enerjinin azaldığını hissettiğinde, ellerini kaldıracak ve onları vücudun farklı bir bölgesine yerleştirebilirler.

 

Destek Tedavi Olarak Reiki

 

Uygulayıcılara göre, iyileştirici etkilere, “chi” olarak telaffuz edilen qi olarak bilinen evrensel enerjinin kanalize edilmesi aracılık eder. Hindistan’da bu “prana” olarak bilinir. Bu tai chi egzersizi ile aynı enerjidir. Bazılarının hepimizi çevrelediğine inandığı yaşam gücü enerjisidir.

 

Bu enerjinin vücuda nüfuz ettiği söylenir. Reiki uzmanları, bu enerjinin modern bilimsel tekniklerle ölçülemese de, ona uyan birçok kişi tarafından hissedilebileceğini belirtiyor.

 

Reiki’nin rahatlamaya yardımcı olduğu, vücudun doğal iyileşme süreçlerine yardımcı olduğu ve duygusal, zihinsel ve ruhsal esenliği geliştirdiği iddia edilmektedir.

 

Ayrıca derin rahatlama sağladıkları, insanların zorluklarla başa çıkmalarına, duygusal stresi azaltmalarına ve genel refahı iyileştirmelerine yardımcı olduğu söylenir.

 

Reiki alan kişiler bunu “yoğun rahatlatıcı” olarak tanımlıyor.

 

Reiki’nin tedaviye yardımcı olması için kullanıldığı durumlar şunlardır:

 

kanser

kalp hastalığı

kaygı

depresyon

kronik ağrı

kısırlık

nörodejeneratif hastalıklar

otizm

Crohn hastalığı

yorgunluk sendromları

 

Minnesota Üniversitesi’ne göre, Reiki seansı geçiren hastalar şunları söyleyebilir:

 

“Kendimi çok tazelenmiş hissediyorum ve daha net düşünüyorum.”

“Sanırım uykuya daldım.”

“Ellerinin ne kadar ısındığına inanamıyorum!”

“Bir masajdan sonra bile kendimi daha rahat hissediyorum.”

Reiki olan kanser hastaları kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyor. Bunun nedeni onların rahatlamasına yardımcı olmasıdır. İngiliz Cancer Research merkezine  göre bir başka neden de terapistin onlarla zaman geçirmesi ve onlara dokunması olabilir. Bunun invaziv tedavi, korku ve stres nedeniyle bunalmış olabilecek hastalar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

 

Bireyler farklı deneyimler rapor eder. En yaygın raporlar stres ve derin gevşeme ile ilgilidir.

 

Reiki uygulayıcısı olmak

 

Reiki eğitimine veya “uyumlama sürecine” girmek için önceden eğitim, öğretim veya deneyime gerek yoktur. “Güçlü bir ruhsal deneyim” olduğu söylenen bu süreçte ustanın uyumlanma enerjisini ve iyileştirme tekniklerini öğrenciye aktardığı söylenir.

 

Reiki eğitimi değişiklik gösterir, ancak çoğu öğrenci aşağıdakileri öğrenir:

 

vücudun etrafındaki enerjiler

şifa enerjisi ile nasıl çalışılır

hasta ile çalışma etiği

 

hazırlık aşaması , 2 ila 3 gün oruç, meditasyon, doğaya odaklanma ve olumsuz duyguları serbest bırakmayı içerir.

 

Üç ustalık seviyesi vardır. “Üstat” seviyesine ulaşanlar başkalarına öğretebilirler ve bir dua formu gibi uzaktan iyileşebilirler.

 

Herşey inanmayla başlar. Ben bu enerji geçişlerine inanıyorum…

Kendi iyileştirici gücümün  olduğuna inanıyorum…

11458 Total Views 2 Views Today
Uzman Answered on 19 Ocak 2020.
Add Comment
  • Türkiyede son aktif 100 Deprem

    • No Earthquakes
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.