Sokullu Mehmet Paşa Kimdir?

Sokullu Mehmet Pasa

Sokullu Mehmet Paşa

190253 Total Views 2 Views Today
Uzman Asked on 25 Eylül 2016 in Eğitim,   Felsefe,   Kültür,   Tarih.
Add Comment
1 Answer(s)

Sokullu Mehmed Paşa

1506 yılında, Bosnanın Sokoloviç kasabasında doğan Sokullu Mehmed Paşanın, sadece Osmanlının değil, tüm dünyanın etkileneceği projelere imzasını atacağını kimse tahmin edemezdi.

Devşirme olarak geldiği sarayda Veziri Azam olacak, devlete tam 60 yıl hizmet edecektir…

Naif kişiliği üstün zekası ile Kanuni Sultan Süleyman’ın  Son Veziri Azamı olacak ve torunu olan Sultan II. Selimin Kızı Esmehan Sultanla evlenecektir. Kanuninin ölümünden sonra II. Selim ardından da III. Murat devirlerinde toplam 14 yıl Veziri Azamlık yapacaktır..

  Kanuni Sultan Süleyman’la birlikte bir çok sefere katılır. Kanuninin Zigetvar kale kuşatmasının son anlarında çadırında ölümü üzerine durumu askere fark ettirmeden seferin tamamlanmasını sağlar.

Sokullu Mehmed Paşa

Sokullu Mehmed Paşa

  Lala Mustafa Paşa divan kararına uyarak Kıbrıs’a çıkar 1571. Sokullu bu çıkartmaya Haçlı seferi toplanmasına sebep olacağı için karşı gelmiştir. Öylede olur. Haçlı donanması İnebahtı’da Osmanlı donanmasını yakar. Alınan ağır yenilginin ardından saraya gelen Venedik elçisine hitaben ” Biz sizden Kıbrıs’ı alarak kolunuzu kestik, siz ise donanmamızı yenmekle yalnızca sakalımızı kestiniz; unutmayın ki, kol bir daha yerine gelmez, ama sakal eskisindende gür çıkar ” diyerek siyasetteki üstün zekasını konuşturur. Akabinde de yeni yaptırdığı donanmayı Akdeniz’e gönderir donanmanın karşısına kimse çıkamaz Tunus İspanyolların elinden alınır.

lüleburgaz sokullu pasa camii

Lüleburgaz Sokullu Mehmed Paşa camii

Sokullu Mehmed Paşa siyasi, askeri bir çok başarıya imza atar. Birisi İstanbul’da olmak üzere beş Külliye yaptırarak kendisine vatan olan bu topraklara vefa borcunu öder.

Sokullu Mehmed Paşa çağının çok daha ilerisine ışık tutacak bir çok projeyle bilimsel ve stratejik kişiliğini konuşturur.

Don ve Volga Irmakları Arasında Bir Kanal Açma Projesi;

Bu kanalla Karadeniz ile Hazar gölü arasında bağlantı sağlanacak ve Türk donanması Hazar gölüne kadar gidebilecekti. Böylece Osmanlı  Rusya ve İran’a karşı daha güçlü olacaktır. Sokullu bu projenin gerçekleşmesi için her şeyi hazırlar. Kırım Hanının da desteğiyle çıkartılan çok soğuk bir kış olacağı dedikoduları çalışacak olan  30000 Tatarın  ve askerin dağılmasına sebep olur. Böylece proje başlamadan biter.

 

Sovyetler Birliği 5 yıllık bir çalışma sonunda 1952 yılında kanalı açar.

 

Süveyş Kanalı Projesi;

Akdeniz’den Kızıl deniz yoluyla Hint Okyanusuna açılmayı amaçlayan proje. Sokullu Memmed Paşa Portekizlilerin Hint okyanusunda oluşturdukları tehlikeyi ortadan kaldırmak amacıyla bu kısa yolu düşünür. Sokullu Memmed Paşa Sarayda kendisine karşı olan muhalefeti bir türlü ikna edemez. Böylece bu projede rafa kalkar.

 

İngilizler 1869 yılında projeyi gerçekleştirdiler.

 

Marmara Karadeniz Projesi ;

 Marmara Denizi ile İznik Gölü ve Sakarya Irmağını kanallarla birleştirerek İstanbul Boğazı’nın yükünü hafifletme amacı olan projede yapılan muhalefet sonucu gerçekleşememiştir.

Görülen o ki ne kadar başarıl olursanız bir o kadar da düşmanınız oluyor.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Vişegrad

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Vişegrad

Sokullu Mehmed Paşa bir suikaste kurban gider Eyüpte bulunan türbesine defnedilir.

Osmanlı tarihinin en güçlü kişilerinden olan Sokullu kendisine yapılan muhalefete karşı -ki son dönemde III. Muradında muhalif olduğu düşünülürse- ölene kadar yaptığı işleri yine en iyi şekilde yapmaya devam etmiştir.

Sokollu Mehmed Pasa Azapkapi

Sokullu Mehmed Pasa Camii Azapkapi

O’na muhalefet edenlerin adı kalmadı tarihte…Emeğine Yüreğine Sağlık Sokullu…

 

Tek bir insan bir kişi tüm dünyayı değiştirebilir…

Peki ya sen ne yapıyorsun…

13495 Total Views 2 Views Today
Asistan Answered on 25 Eylül 2016.
Add Comment
  • Türkiyede son aktif 100 Deprem

    • No Earthquakes
  • Your Answer

    By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.